Almanca Sınavlarına Yönelik Metinler

Merhabalar, bugün Almanca alıştırmalarımıza devam edeceğiz. Almanca Sınavlarına Yönelik Metinler paylaşmaya devam ediyorum. Üstelik bu yazıları hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyabileceksiniz.

 

Almanca Sınavlarına Yönelik Metinler

Deutsch : (Wie Feuerwerk hergestellt wird?)

Funkelnde Lichter, intensive Explosionen und einbisschen Magie : Seit hunderten von Jahren erhellen Feuerwerkskörper den Nachthimmel. Weisst du wie Feuerwerkskörper hergestellt werden? Feuerwerke stammen aus China, aus dem 10. Jahrhundert. Die Legende besagt, dass ein chinesischer Koch versehentlich Kaliumnitrat, Schwefel und Holzkohle vermischte, um ein schwarzes Pulver herzustellen, das beim Anzünden explodierte.

Moderne Feuerwerkskörper sind hoch entwickelter als alte chinesische Pyrotechnik, aber eines haben sie gemeinsam : pure Chemie. Es gibt zwei Haupttypen von Feuerwerkskörpern : Böller und Wunderkerzen. Feuerwerkskörper sind gerollte Papierröhren, die mit Schießpulver oder Blitzpulver und einer Zündschnur gefüllt sind, um das Pulver anzuzünden und explodieren zu lassen.

Wunderkerzen explodieren nicht und machen daher keine Geräusche ; sie brennen über einen langen Zeitraum und erzeugen ein funkelndes Licht. Wunderkerzen bestehen aus einem Metalldraht, der mit einem Metallbrennstoff, einem Oxidationsmittel und einem Bindemittel beschichtet ist. Das Feuerwerk, das du seit deiner Kindheit in den Ferien am Himmel erleuchten gesehen hast, funktioniert durch die Kombination dieser beiden Techniken.

Sie werden normalerweise als Schale hergestellt, die aus vier Teilen besteht : ein geklebter Papierbehälter, Kugeln oder Zylinder mitwunderkerzenähnlicher Zusammensetzung, eine kracherähnliche Sprengladung und eine Zündschnur. Die Granate wird in einen Mörser gelegt, der eine Hebeladung aus Schießpulver enthält, die sie in den Himmel schleudert.

Die Sicherung brennt langsam, damit die Granate nicht explodiert, bis sie die richtige Höhe erreicht hat. Wenn die Schale explodiert, entzünden sich die Sterne und erzeugen die hellen Schauerlichter, die wir am Himmel sehen. Die leuchtenden Farbkombinationen werden aus Metallsalzen gewonnen, die beim Verbrennen unterschiedliche Farben erzeugen. Rot wird beispielsweise aus Strontiumcarbonat gewonnen, während Gelb aus Natriumsalzen gewonnen wird.

Und was ist mit gemusterten Feuerwerkskörpern? Die Muster entstehen, indem man Karton in die Schale einlegt und die Sterne in einem bestimmten Muster darum herum anordnet. Ob Torten, Rauchbomben oder Rakaten, eines ist sicher : Feuerwerkskörper werden die Fantasie noch über viele Generationen hinweg entfachen.

Almanca Sınavlarına Yönelik Metinleri Okuma

Türkisch : (Havai Fişekler Nasıl Üretilir?)

Parlayan ışıklar, yoğun patlamalar ve biraz sihir: havai fişekler yüzlerce yıldır gece gökyüzünü aydınlatıyorlar. Havai fişeklerin nasıl yapıldığını biliyor musunuz? Havai fişeklerin tarihi 10. yüzyılda Çin’den geliyor. Efsaneye göre Çinli bir aşçı yanlışlıkla potasyum nitrat, kükürt ve kömürü karıştırarak yandığında patlayan siyah bir toz elde etti.

Modern havai fişekler, eski Çin pirotekniklerinden daha karmaşıktır, ancak ortak bir noktaları vardır: saf kimya. İki ana havai fişek türü vardır: havai fişekler ve maytaplar. Havai fişekler, barut veya flaş tozu ile doldurulmuş rulo kağıt tüpler ve tozu tutuşturmak ve patlatmak için bir fünye.

Maytaplar patlamazlar ve bu nedenle ses çıkarmazlar; uzun süre yanarlar ve parlak bir ışık üretirler. Maytaplar, metal yakıt, oksitleyici ve bağlayıcı ile kaplanmış metal bir telden yapılır. Çocukluğunuzdan beri tatildeyken gördüğünüz havai fişekler bu iki tekniği birleştirerek çalışır.

Genellikle dört bölümden oluşan bir bomba olarak yapılırlar: yapıştırılmış bir kağıt kap, maytap benzeri bileşime sahip toplar veya silindirler, havai fişek benzeri bir patlama yükü ve bir fünye. Bomba, onu gökyüzüne fırlatan bir sürü barut içeren bir havana yerleştirilir.

Fünye yavaşça yanar, böylece el bombası doğru yüksekliğe gelene kadar patlamaz. Bomba patladığında yıldızlar tutuşur ve gökyüzünde gördüğümüz parlak sağanak ışıklarını oluşturur. Parlak renk kombinasyonları, yandığında farklı renkler veren metal tuzlarından elde edilir. Örneğin, kırmızı stronsiyum karbonattan, sarı ise sodyum tuzlarından yapılır.

Peki ya desenli havai fişekler?

Desenler, bombanın içine karton yerleştirilerek ve etrafına belirli bir desende yıldızlar düzenlenerek oluşturulur. Kek, sis bombası veya roketler olsun, kesin olan bir şey var : Havai fişekler birçok nesil için hayal gücünü ateşlemeye devam edecek.

***

Almanca Sınavlarına Yönelik Metinler

Bu -Almanca Sınavlarına Yönelik Metinler- yazımızın da sonuna geldik, umarım faydası dokunur. Devamını paylaşacağım metinlerin de bilimsel metinler olmasına dikkat edeceğim. Umarım faydası olur. Diğer Almanca Sınavlarına Yönelik Metinler için de buraya tıklayabilirsiniz. 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x