Almanca Okuma Metinleri

Merhabalar, bugün Almanca alıştırmalarımıza devam edeceğiz. Örnek Almanca Okuma Metinleri paylaşmaya devam ediyorum. Üstelik bu yazıları hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyabileceksiniz.

Almanca Okuma Metinleri

Deutsch : (Winterschlaf – 2)

Obligatorische  Winterschläfer gehen aufgrund von jahreszeitlichen Merkmalen in den Winterschlaf und nicht als Reaktion auf Stressfaktoren aus der Umwelt. Im Gegensatz zu ihnen gehen fakultative Winterschläfer nur dann in den Winterschlaf, wenn sie von Kälte gestresst sind, unter Nahrungsmangel leiden oder beides. Nur Säugetiere halten Winterschlaf Einige wenige Vögel, darunter Kolibris, machen jedoch etwas ähnliches.

Historisch gesehen, stellte sich die Frage, ob Bären wirklich Winterschlaf halten oder nicht. Sie verzeichnen nur einen mäßigen Rückgang der Körpertemparatur (3 – 5 °C). Andere Winterschläfer verzeichnen einen viel größeren Rückgang (oftmals 32 °C oder mehr). Viele Forscher waren der Meinung, dass der Tiefschlaf der Bären nicht mit dem wahren, tiefen Winterschlaf zu vergleichen ist, doch neuere Untersuchungen haben diese Theorie bei Schwarzbären in Gefangenschaft widerlegt.

Bären im Winterschlaf sind in der Lage ihre Proteine und ihren Urin wiederzuverwerten. Das ermöglicht ihnen, monatelang nicht zu urinieren. Sie vermeiden auch Muskelatrophie. Bären erhöhen die Verfügbarkeit von bestimmten essenziellen Aminosäuren im Muskel. Sie regulieren die Transkription einer Gruppe von Genen, die den Muskelschwund begrenzen.

Forscher haben untersucht, wie man beim Menschen einen Winterschlaf herbeiführen kann. Die Fähigkeit, einen Winterschlaf zu halten, wäre aus mehreren Gründen nützlich. Es würde das Leben schwerkranker oder schwerverletzter Menschen retten. Man könnte sie in einen Zustand des Winterschlafs versetzen, bis einen Behandlung möglich ist.

 

Kış Uykusu Nedir?

Türkisch : (Kış Uykusu – 2)

Zorunlu kış uykucuları, çevresel stres faktörlerine bağlı olarak değil, mevsimsel özellikler nedeniyle kış uykusuna yatar. Bunların aksine, isteğe bağlı kış uykusuna yatanlar yalnızca soğuk, açlık veya her ikisi tarafından stres altında olduklarında kış uykusuna yatarlar. Yalnızca memeliler kış uykusuna yatar, ancak sinek kuşları da dahil olmak üzere birkaç benzer kuş türü de buna benzer bir uykuya yatar.

Tarihsel olarak soru, ayıların gerçekten kış uykusuna yatıp yatmadığıydı. Vücut sıcaklığında sadece orta derecede bir düşüş kaydederler (3 – 5 ° C). Diğer kuş uykucuları çok daha büyük bir düşüş görür (genellikle 32 ° C veya daha fazla). Birçok araştırmacı, ayılardaki derin uykunun gerçek, derin kış uykusuyla karşılaştırılamayacağını öne sürdü, ancak son araştırmalar bu teoriyi kafeste yaşayan boz ayılar aracılığıyla çürüttü.

Kış uykusuna yatan ayılar, proteinlerini ve idrarını geri dönüştürebilir. Bu, aylarca idrar yapmamalarını sağlar. Ayrıca kas erimesinden de korunabilirler. Ayılar, kaslardaki bazı temel amino asitlerin mevcudiyetini arttırır. Kas kaybını sınırlayan bir grup genin transkripsiyonunu düzenlerler.

Araştırmacılar, insanlarda kış uykusunun nasıl tetikleneceğini araştırdılar. Kış uykusuna yatabilme birçok açıdan faydalıdır. Kış uykusu ciddi şekilde hasta veya yaralanmış insanların hayatlarını kurtarabilirdiç Bu kişiler tedavi bulunana kadar kış uykusuna yatırılabilirdi.

 

***

Bu yazımızın da sonuna geldik, umarım faydası dokunur. Devamını paylaşacağım metinlerin de bilimsel metinler olmasına dikkat edeceğim. Umarım faydası olur. Diğer almanca yazılarımız için de buraya tıklayabilirsiniz.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x