Almanca Metin Örnekleri

Merhabalar, bugün Almanca alıştırmalarımıza devam edeceğiz. Örnek Almanca Metin Örnekleri paylaşmaya başlayacağım. Üstelik bu yazıları hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyabileceksiniz.

Almanca Metin Örnekleri

Deutsch : (Winterschlaf)

Tiere haben sich auf einzigartige Weise angepasst, um in ihren Lebensräumen zu überleben. Manche Tiere überleben, ohne Wasser zu trinken; andere halten Winterschlaf. Der Winterschlaf ist eine Zeit der Inaktivität. Manche endotherme (warmblütige) Tiere halten einen Winterschlaf, gewöhnlich im Winter, wenn die Nahrung knapp ist.

Der Winterschlaf ist ein schlafähnlicher Zustand. Tiere regulieren ihren Stoffwechsel, um weniger Energie zu verbrauchen. Sie senken ihre Körpertemparatur. Sie verlangsamen ihre Atmung und andere Vitalfunktionen. Tiere fressen in den wärmeren Monaten zu viel, wie sie können. Sie lagert Fett ein. Während des Winterschlafs wandeln ihre Körper dieses Fett in Energie um.

Für gewöhnlich halten Tiere von Herbstende bis Winterbeginn Winterschlaf. Einige Säugetierarten halten Winterschlaf, während sie Junge tragen. Die Babzs werden geboren, während die Mutter Winterschlaf hält oder kurz darauf. Zum Beispiel halten weibliche Eisbären während der kalten Wintermonate Winterschlaf. In dieser Zeit werden sie ihre Jungen zur Welt bringen. Säugetiere wie Fledermäuse, Igel, Beuteltiere und andere halten Winterschalf.

Die Schlafphasen werden als Torpor bezeichnet. Diese Phasen sind bei verschiedenen Tieren unterschiedlich. Igel schlafen ein bis drei Wochen lang, ohne aufzuwachen. Der Siebenschläfer schläft 20 bis 33 Tage, ohne aufzuwachen.Obligatorische Winterschläfer sind Tiere, die spontan und jährlich in den Winterschlaf fallen. Zu den obligatorischen Winterschläfern zählen viele Arten von Erdhörnchen, andere Nagetiere, Mausmakis und Braunbrustigel.

Kış Uykusu Nedir?

Türkisch : (Kış Uykusu)

Hayvanlar, habitatlarında hayatta kalmak için benzersiz şekillerde adapte olmuşlardır. Bazı hayvanlar su içmeden hayatta kalır; diğerleri kış uykusuna yatar. Kış uykusu bır eylemsizlik dönemidir. Bazı endotermik (sıcak kanlı) hayvanlar, genellikle yiyeceklerin kıt olduğu kış aylarında kış uykusuna yatar.

Kış uykusu, normal uykuya benzer bir durumdur. Hayvanlar daha az enerji kullanmak için metabolizmalarını düzenlerler. Vücut ısısını düşürürler. Solunumlarını ve diğer hayati fonksiyonlarını yavaşlatırlar. Hayvanlar, sıcak aylarda yiyebilecekleri kadar çok yerler. Yağ depolar. Kış uykusu sırasında vücutları bu yağı enerjiye dönüştürür.

Hayvanlar genellikle sonbaharın sonundan kışın başlangıcına kadar kış uykusuna yatar. Bazı memeli türleri gebe kaldıklarında kış uykusuna yatar. Bebekler ya anneleri kış uykusuna yatarken veya kısa bir süre sonra doğarlar. Örneğin, dişi kutup ayıları soğuk kış aylarında kış uykusuna yatar. Bu süre zarfında yavrularını doğururlar. Yarasalar, kirpiler, keseliler ve benzer memeliler kış uykusuna yatarlar.

Uyku evrelerine torpor denir. Bu evreler her hayvanda farklıdır. Kirpi, uyanmadan bir ila üç hafta uyur. Fındık faresi uyanmadan 20 ila 33 gün uyur.Zorunlu kış uykucuları, kendiliğinden ve yıllık olarak kış uykusuna yatan hayvanlardır. Zorunlu kış uykucuları, birçok yer sincabı türünü, diğer kemirgenleri, lemurları ve kahverengi göğüslü kirpileri içerir.

***

Bu yazımızın da sonuna geldik, umarım faydası dokunur. Devamını paylaşacağım metinlerin de bilimsel metinler olmasına dikkat edeceğim. Umarım faydası olur. Diğer almanca yazılarımız için de buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x