Almanca C1 Seviyesi Metinler

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda 2022 Nobel ödüllerinden bahsedeceğiz. 2022 Nobel Ödülleri hakkında Almanca C1 Seviyesi Metinler adında bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.

2022 Nobel Ödüllerini kim kazandı?
Deutsch :

Es ist wieder soweit: Jedes Jahr Anfang Oktober wird verkündet, wer die Nobelpreise bekommt – die höchste und prestigeträchtigste Auszeichnung für Wissenschaftler. Geehrt werden damit herausragende Errungenschaften in Medizin, Physik und Chemie. Weitere Nobelpreise gibt es für Wirtschaft, Frieden und Literatur.

Ursprung dieser jährlichen Preisverleihung ist das Testament des Chemikers, Dynamiterfinders und Unternehmers Alfred Nobel. Seinem Willen nach ging aus seinem Vermögen eine Stiftung hervor, die jedes Jahr diejenigen auszeichnet, „die im verflossenen Jahr der Menschheit den größten Nutzen geleistet haben“.Typischerweise ist die Verkündung der Nobelpreise mit großer Spannung verbunden. Denn in der Regel ist nicht einmal bekannt, wer für den Preis nominiert wurde. Ausgezeichnet werden können den Regularien zufolge pro Fachgebiet maximal drei Personen, diese müssen zudem zum Zeitpunkt der Preisverkündung noch leben.

Der Medizin-Nobelpreis 2022 geht an Svante Pääbo, den Pionier und Begründer der Paläogenetik. Ihm und seinem Team gelang es als erstem, das Erbgut des Neandertalers und des Denisova-Menschen zu entschlüsseln, und so wertvolle Erkenntnisse über diese Frühmenschen und ihre Beziehung zu uns zu gewinnen.
Den Nobelpreis für Physik 2022 erhalten drei Physiker, die entscheidende Beiträge zur experimentellen Erforschung der Quantenverschränkung und ihrer praktischen Nutzung geleistet haben: John Clausen und Alain Aspect für den experimentellen Bell-Test und Anton Zeilinger für die Übertragung von Verschränkungen.

Den Nobelpreis für Chemie 2022 erhalten drei Wissenschaftler, die die sogenannte „Click-Chemie“ erdacht und vorangebracht haben – eine modulare Synthese, bei der standardisierte Reaktionen aus einfachen Ausgangsstoffen fast jedes organische Molekül erzeugen können.Türkisch :

Yine: Her yıl Ekim ayının başında, bilim adamları için en yüksek ve en prestijli ödül olan Nobel Ödüllerini kimin alacağı açıklanır. Tıp, fizik ve kimyadaki üstün başarılar onurlandırılır. Ekonomi, barış ve edebiyat için başka Nobel ödülleri de var.

Bu yıllık ödül töreninin kökeni kimyager, dinamit mucidi ve girişimci Alfred Nobel’in iradesidir. Vasiyetine göre, servetinden her yıl “son bir yılda insanlığa en büyük faydayı sağlayanları” onurlandıran bir vakıf ortaya çıktı.

Tipik olarak, Nobel Ödüllerinin duyurulması büyük bir gerilimle ilişkilendirilir. Çünkü genellikle ödüle kimin aday olduğu bile bilinmiyor. Yönetmeliklere göre, konu başına en fazla üç kişi ödüllendirilebilir ve ödülün açıklandığı tarihte hala hayatta olmaları gerekir.
2022 Nobel Tıp Ödülü, paleogenetiğin öncüsü ve kurucusu Svante Pääbo’ya gidiyor. O ve ekibi, Neandertallerin ve Denisovalıların genomlarını ilk çözen ve bu ilk insanlara ve onların bizimle olan ilişkilerine dair değerli bilgiler edinen ilk kişilerdi.

2022 Nobel Fizik Ödülü, kuantum dolaşıklığın deneysel çalışmasına ve pratik kullanımına önemli katkılarda bulunan üç fizikçiye gidiyor: deneysel Bell testi için John Clausen ve Alain Aspect ve dolaşıklığın yayılması için Anton Zeilinger.

2022 Nobel Kimya Ödülü, standartlaştırılmış reaksiyonların basit başlangıç ​​malzemelerinden hemen hemen her organik molekülü üretebildiği modüler bir sentez olan “klik kimyası” olarak bilinen şeyi icat eden ve geliştiren üç bilim insanına verildi.——————————————————————————————-

Arkadaşlar bu Almanca C1 Seviyesi Metinler yazısının da sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Almanca C1 Seviyesi Metinler örneklerine bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.Kaynak : https://www.scinexx.de/schlagzeilen/nobelpreise-2019/
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x