Almanca – Bilim ve Teknoloji Yazıları

Merhabalar, bugün Almanca alıştırmalarımıza devam edeceğiz. Almanca – Bilim ve Teknoloji Yazıları paylaşmaya devam ediyorum. Üstelik bu yazıları hem Almanca hem de Türkçe olarak okuyabileceksiniz.

Almanca – Bilim ve Teknoloji Yazıları

Deutsch : (Fünf Produktivitäts-Hacks)

Hast du das Gefühl, du verbringst zu viel Zeit mit der Arbeit und scheinst nie etwas zu erledigen? Wenn du bei der Arbeit effektiver werden möchtest, sind diese Produktivitäts-Hacks genau das Richtige für dich. Erstelle eine Nicht-Aufgabenliste. Aufgabenlisten sind eines der beliebtesten und nützlichsten Hilfsmittel, um Dinge zu erledigen.

Professoren E.J. Masicampo und Roy Baumeister von der Wake Forest Universität waren an den Auswirkungen unvollendeter Ziele auf den Geist interessiert. Ihre Studie hat gezeigt, dass die Erstellung eines Plans zur Erleidigung unvollendeter Aufgaben die Angst verringert und uns effektiver macht. Aufgabenlisten können jedoch hilfreicher sein, wenn sie von einer Nicht-Aufgabenliste begleitet werden.

“Eine Aufgabenliste zu führen hilft mir, organisiert zu bleiben. Ich höre nicht auf bis ich die Dinge erledigt habe, aber wenn ich das Gesamtbild betrachte, habe ich das Gefühl, dass ich keine Fortschritte in Richtung meiner Ziele mache.” sagt Susan, eine Designmanagerin. Jeden Tag gibt es viele Aufgaben, die ig´hre Zeit in Anspruch nehmen und ihrem Projekt wenig Wert verleihen. Dies sind die Aufgaben, die du auf deine “Nicht- Aufgabenliste” setzen solltest.

Kannst du sie jemand anderem zuweisen? Tu es. Verschwende keine Zeit mit Aufgaben, die dich nicht dazu führen, deine Ziele zu erreichen. “Eine Nicht-Aufgabenliste befreit deinen Geist von der Last, zu viele Dinge in der Luft zu haben, weil sie die meisten dieser Dinge beseitigt!” sagt Patrick King Konversationscoach und Autor, in seinem Buch Relentless Focus (2018).

Almanca - Bilim ve Teknoloji Yazıları Okuma

Türkisch : (Verimlilikle İlgili Beş Püf Noktası)

İşe çok fazla zaman harcadığınızı ve hiçbir zaman hiçbir şeyi bitiremediğinizi mi hissediyorsunuz? İşyerinde daha etkili olmak istiyorsanız, bu üretkenlik tüyoları tam size göre. Yapılmayacaklar listesi oluşturun. Yapılacaklar listeleri, işleri halletmek için en popüler ve kullanışlı araçlardan biridir.

Wake Forest Üniversitesi Profesörleri E.J. Masicampo ve Roy Baumeister, bitmemiş hedeflerin zihin üzerindeki etkileriyle ilgileniyorlardı. Çalışmaları, bitmemiş görevleri tamamlamak için bir plan oluşturmanın kaygıyı azalttığını ve bizi daha etkili kıldığını göstermiştir. Bununla birlikte, yapılacaklar listesi, bir yapılmayacaklar listesiyle birlikte kullanıldığında daha yararlı olabilir.

“Bir yapılacaklar listesi tutmak düzenli kalmama yardımcı oluyor. İşlerimi bitirene kadar durmuyorum ama büyük resme baktığımda, hedeflerime doğru ilerleme kaydetmediğimi hissediyorum.” diyor tasarım yöneticisi Susan. Her gün, zamanınızı alan ve projenize çok az değer katan birçok görev vardır. Bunlar, “yapılmaması gerekenler listenize” koymanız gereken görevlerdir.

Bunları başkalarına atayabiliyor musun? Yapın. Sizi hedeflerinize ulaştırmayan görevlerle zaman kaybetmeyin. “Yapılmaması gerekenler listesi, aklınızı havada çok fazla şey bulundurmanın yükünden kurtarır çünkü bu işlerden çoğunu eler!” diye belirtiyor Konuşma Koçu Patrick King, Acımasız Odaklanma (2018) adlı kitabında.

 

 

Almanca – Bilim ve Teknoloji Yazıları – Quiz

  1. Warum ist es nützlich, einen Plan zu erstellen, um Dinge zu erledigen?
  • A – Verringert Beschreibungen
  • B – Verringert die Angst
  • C – Verringert Multitasking

2. Welche der folgenden Aufgaben sollten wir unserer Nicht-Aufgabenliste hinzufügen?

  • A – Aufgaben, die wir nicht machen wollen
  • B – Aufgaben, die wir bereits erledigt haben
  • C – Aufgaben, die unserem Projekt wenig Wert verleihen

 

***

Almanca – Bilim ve Teknoloji Yazıları

Bu -Almanca – Bilim ve Teknoloji Yazıları- yazımızın da sonuna geldik, umarım faydası dokunur. Devamını paylaşacağım metinlerin de bilimsel metinler olmasına dikkat edeceğim. Umarım faydası olur. Diğer Almanca – Bilim ve Teknoloji Yazıları için de buraya tıklayabilirsiniz.

 

Die richtigen Antworten : B – C 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x