Almanca B1 Text

Merhabalar arkadaşlar, bu yazımızda Arıları konuşacağız. Arılar hakkında sizlerle hem almanca (Almanca B1 Text) hem de türkçe bir metin paylaşacağım. Umarım faydalı olur. Şimdiden keyifli okumalar diliyorum.
Arılar hakkında bilgiler

Almanca B1 Text

Deutsch :

Bienen sind fliegende Insekten der Hautflügler, welche auch Ameisen und Wespen beinhaltet. Es gibt etwa 20.000 Arten von Bienen. Bienen sammeln Blütenpollen. Bienen können auf allen Kontinenten gefunden werden, außer in der Antarktis. Bienen werden in vier Gruppen der Honigbienen, stachellosen Bienen und der Einzelbienen unterteilt. Die europäische Honigbiene wird vom Menschen wegen des Honigs gehalten. Die Haltung von Bienen zur Honigproduktion wird Bienenhaltung oder Bienenzucht genannt.

Die frühesten bestäubten Blumen wurden durch Insekten bestäubt, wie etwa große Käfer, lange bevor Biene zum ersten Mal erschienen. Bienen sind anders, da sie auf die Bestäubung spezialisiert sind, mit verhaltensbedingten und physikalischen Modifizierungen, die eine Bestäubung vereinfachen. Bienen sind im Allgemeinen besser für diese Aufgabe geeignet als andere bestäubende Insekten, wie etwa Käfer, Fliegen, Schmetterlinge und Pollenwespen. Es wird angenommen, dass die Erscheinung solcher Blütenspezialisten die angepasste adaptive Radiation der blühenden Pflanzen und der Bienen selbst antrieb.Bienen, wie Ameisen, sind eine spezialisierte Form von Wespen. Die Vorgänger der Bienen waren Wespen von einer Familie, die anderen Insekten auflauerte. Der Übergang von auflauerndem Insekt zu Pollen kann durch die Gefangennahme von Opferinsekten stammen, die mit Pollen bedekt waren, als diese der Wespenlarve gefüttert wurde. Ähnliches Verhalten kann zum Blütenstaubsammeln geführt haben. Dasselbe Evolutionsszenario fand auch innerhalb der Ameisenwespe statt, wobei die Gruppe bekannt als “Blütenstaubwespen” von jagenden Vorgängern abstammt.

Wie bei anderen Insekten kann der Bienenkörper in drei Teile aufgeteilt werden, Kopf, Thorax (der mittlere Teil) und der Unterleib (der hintere Teil)- Wie auch bei anderen Insekten, verfügen Bienen über drei Paar Beine und zwei Paar Flügel. Viele Bienen sind haarig und haben gelbe und schwarze oder orange und schwarze Warnfarben. Viele Bienen verfügen über Strachel (wie eine Hohlnadel) am hinteren Ende des Körpers. Wenn sie verwirrt, wütend oder verängstigt sind, könnten sie zustechen und ein Gift einspritzen, das schmerzt. Sobald eine Arbeitsbiene zugestochen hat, stirbt sie nach einer kurzen Zeit, jedoch können andere Arten von Bienen und Wespen erneut zestechen. Einige Menschen reagieren allergisch auf Bienenstiche und können sogar an ihnen sterben.Einige Bienen bilden Staaten; dies bedautet, dass sie in organisierten Gruppen leben, die Kolonien genannt werden. Honigbienen, die Bienen der Bienenzucht, bilden Staaten. Das Heim einer Bienenkolonie wird Bienenstock genannt. Es gibt in einer Bienenkolonie drei Arten von Bienen. Die Königen ist die wichtigste Biene der Kolonie, da sie die Eier legt.

Die Königen der Bienen benutz ihren Stachel nur, um andere Königinnen zu stechen. Die Königen ist normalerweise die Mutter der Arbeitsbienen. Seid sie jung war, aß sie ein spezielles Gelee. Arbeitsbienen sind auch weiblich und dies sind Bienen, die Blütenstaub der Blumen sammeln und zum Schutz ihrer Kolonie kämpfen. Arbeiter führen einen Wackeltanz aus, um anderen mitzuteile, wo sie Nektar gefunden haben. Drohnen (Lastenträger) paaren sich mit der Königen, damit diese Eier legen kann. Die einzige Funktion der Drohne ist das Paaren. Sie arbeiten nicht im Bienenstock.
Honig ist Essen, dass von Bienen durch das Sammeln von Nektar hergestellt wird. Sie legen den Nektar in Honigwaben ab, die sie als Lagereinheiten verwenden. Honig ist süß und kann anstelle von Zucker verwendet werden. Es ist eine übersättigte Flüssigkeit. So wie die Temperatur abfällt, sondern die Lösung Glukose ab. Dann ist er ein halbfestem Zustand, anstatt im flüssigen. Honig schmeckt unterschiedlich, entsprechend der verwendeten Blütenart, welche die Bienen besuchen. Die Haupteigenschaften sind Geruch, Geschmack und Klarheit, sowie die Abwesenheit von Schlechten Qualitäten. Professionelle Bienenzüchter lösen dieses Probleb durch verschieben des Bienenstocks in Gebiete mit den richtigen verfügbaren Blüten. Bienen beziehen ihren Nektar gerne aus der näheren Umgebung und entfernen sich nicht gerne weiter als 3 km vom Bienenstock.Almanca B1 Text

Türkisch :

Arılar, karınca ve yaban arılarını da içeren hymenoptera familyasından uçan böceklerdir. Yaklaşık 20.000 arı türü vardır. Arılar polen toplar. Arılar, Antarktika hariç her kıtada bulunabilir. Arılar bal arıları, iğnesiz arılar ve yalnız arılar olmak üzere dört gruba ayrılır. Avrupa bal arısı bal için insanlar tarafından tutulur. Bal üretimi için arı bulundurmaya arıcılık denir.

Önceden tozlaşan çiçekler, arılar ilk ortaya çıkmadan çok önce, büyük böcekler gibi böcekler tarafından tozlaştırıldı. Arılar, tozlaşmayı kolaylaştıran davranışsal ve fiziksel değişikliklerle tozlaşmada uzmanlaşmaları bakımından farklıdır. Arılar genellikle bu göreve böcekler, sinekler, kelebekler ve polen eşekarısı gibi diğer tozlaşan böceklerden daha uygundur. Bu tür çiçek uzmanlarının ortaya çıkışının, çiçekli bitkilerin ve arıların kendilerinin adaptif adaptif radyasyonunu yönlendirdiğine inanılıyor.

Arılar, karıncalar gibi, özel bir eşekarısı türüdür. Arıların ataları, diğer böcekleri takip eden bir aileden gelen eşekarısıydı. Takip eden böcekten polene geçiş, yaban arısı larvasına beslenirken polenle kaplanmış kurbanlık böceklerin yakalanmasından kaynaklanabilir. Benzer davranış polen toplanmasına yol açmış olabilir. Aynı evrim senaryosu, yiyecek arayan atalardan gelen “polen eşekarısı” olarak bilinen grupla birlikte karınca yaban arısı içinde de gerçekleşti.Diğer böcekler gibi arının vücudu da baş, göğüs (orta kısım) ve karın (arka kısım) olmak üzere üç kısma ayrılabilir.Arıların da diğer böcekler gibi üç çift bacağı ve iki çift kanadı vardır. Birçok arı tüylüdür ve sarı ve siyah ya da turuncu ve siyahın uyarıcı renkleri vardır. Birçok arının vücudunun arka ucunda sapları (içi boş bir iğne gibi) vardır. Şaşkın, öfkeli veya korkmuşsa, bıçaklayabilir ve acı veren bir zehir enjekte edebilirler. Bir işçi arı soktuktan kısa bir süre sonra ölür, ancak diğer arı türleri ve eşekarısı tekrar sokabilir. Bazı insanların arı sokmalarına alerjisi vardır ve hatta onlardan ölebilir.

Bazı arılar koloniler oluşturur; bu, koloniler adı verilen organize gruplar halinde yaşadıkları anlamına gelir. Arıcılık yapan arılar olan bal arıları koloniler oluşturur. Arı kolonisinin yuvasına arı kovanı denir. Bir arı kolonisinde üç tür arı vardır. Kral arı yumurtladığı için kolonideki en önemli arıdır.
Kral arılar iğnelerini sadece diğer kraliçeleri sokmak için kullanırlar. Kraliçe genellikle işçi arıların annesidir. Küçüklüğünden beri özel bir jöle yedi. İşçi arılar da dişidir ve çiçeklerden polen toplayan ve kolonilerini korumak için savaşan arılardır. İşçiler, nektarı nerede bulduklarını başkalarına bildirmek için bir bobble dansı yaparlar. Dronlar (taşıyıcılar) kralla çiftleşir, böylece yumurta bırakabilir. Drone’nun tek işlevi eşleştirmedir. Kovanda çalışmazlar.Bal, arıların nektar toplayarak yaptıkları besindir. Nektarı depolama birimi olarak kullandıkları peteklerde biriktirirler. Bal tatlıdır ve şeker yerine kullanılabilir. Aşırı doymuş bir sıvıdır. Sıcaklık düştükçe, çözelti glikoz salgılar. O zaman sıvı yerine yarı katı haldedir. Balın tadı, arıların ziyaret ettiği çiçeğin çeşidine göre değişir. Ana özellikleri koku, tat ve berraklığın yanı sıra kötü niteliklerin olmamasıdır. Profesyonel arıcılar, kovanı doğru çiçeklerin bulunduğu alanlara taşıyarak bu sorunu çözer. Arılar nektarlarını yöreden almayı severler ve kovandan 3 km’den fazla uzaklaşmayı sevmezler.Arkadaşlar bu Almanca B1 Text örneklerimizin de birinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Almanca B1 Text’lere bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Almanca öğrenmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x