Almanca A1 Mektup Örneği

Merhabalar bu yazımızda sizlerle yine almanca A1 seviyesinde mektup örneği paylaşacağım. Buna göre Richtig oder Falsch sorularına cevap vereceğiz. Bakalım ne durumdayız?

Almanca A1 mektubunun sorularına nasıl veap verilir?

Deutsch :

Hallo Eva,

ich werde 25 und möchte dich gern zu meinem Geburtstag einladen. Wir feiern am Samstag, den 10.08., ab 15 Uhr im Schloss-Park mit einem großen Picknick! Du kannst gern deinen Freund mitbringen. Möchtest du vielleicht einen Kuchen machen? Bei Regen machen wir das Picknick in meiner Wohnung.

Ich hoffe, du hast Zeit! Ruf mich an!

L.G.

Sara

Şimdi mektubu türkçeye çevirelim, bakalım ne diyor?

Türkisch : 

Merhaba Eva,

25 yaşıma giriyorum ve seni doğum günüme davet etmek istiyorum. 10 Ağustos Cumartesi günü saat 15: 00’ten itibaren Schloss-Park’ta büyük bir piknikle kutlayacağız! Arkadaşını getirebilirsin. Belki bir pasta yapmak istersin? Yağmur yağarsa dairemde piknik yaparız.

Umarım zamanın vardır! Beni ara!

Sevgilerimle

Sara

 

Şimdi Almanca A1 Mektup Örneği konusunda 3 adet sorumuz var. Doğru ya da yanlış olarak işaretleyelim.

Sorular

  1. Sara feiert ihren Geburtstag am Samstagabend.
  2. Der Freund von Eva kann auch mitkommen.
  3. Bei Regen gibt es kein Picknick.

Cevaplar

  1. İlk sorudan başlayalım incelemeye. Ne diyor cümlede? Sara doğumgününü cumartesi akşamı kutlayacağını söylüyor. Halbuki mektupta ne diyor? Doğumgününü cumartesi günü saat 15.00’dan itibaren kutlamaya başlayacağını söylüyor. Yani cumartesi akşam olmamış oluyor. Bu sebeple cevabımız yanlış olmalı.
  2. Şimdi sıra ikinci soruda. Bu cümlede de diyor ki, Eva arkadaşları ile birlikte gelebilir. Evet, bu soruya doğru demeliyiz. Çünkü zaten mektupta arkadaşını getirebileceğini belirtiyor Sara.
  3. Son soruya gelecek olursak, yağmurda piknik olmayacağı yazıyor. Halbuki mektupta yağmur yağarsa dairesinde devam edileceği yazılmış. Bu sebeple buna da yanlış cevabını verebiliriz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur ve size soruları nasıl cevaplayacağınız konusunda yardımcı olabilmişimdir. Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilir ve kendinizi daha da geliştirmek isterseniz bu link üzerinden diğer sitelere erişebilirsiniz. İleride başka başka yazılarımız ile karşınızda olmak üzere. İyi günler diliyorum.

Sorularınızı yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x