Adware Nedir?

Adware, kullanıcının ekranında istenmeyen reklamlar görüntüleyen bir reklam kötü amaçlı yazılımdır. Kullanıcının bilgisayarında kötü amaçlı reklamlar yayınlamak için özel yazılımlar kullanır. Bu tür reklamlar neredeyse tüm ekran alanını kapladığından ve bazen çevrimiçi etkinlikleri izlemek ve izlemek için kullanıcının güvenlik ayarlarını aşındırdığı için oldukça rahatsız edicidir.

Adware Nedir?

 

Ne Kadar Tehlikeli?

Adware çok tehlikeli değil. Siber güvenliğinize zarar vermez. Bir cihaza enjekte edilirse, kullanıcının yerini ve sık ziyaret edilen tüm siteleri öğrenir. Daha sonra, enjekte edilen kötü amaçlı yazılım, kullanıcının göz atma geçmişine göre hedefli reklamlar yayınlar. Bazen, adware yazarı kullanıcılara para kazanmak için geçmişe göz atar. Reklamverenler bu geçmişi, tam olarak kullanıcıların görüntüleme alışkanlıklarına göre özel reklamlar göndermek için kullanır.

Elimde olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Eğer varsa, sisteminizde otomatik olarak birkaç işaret görünecektir. Bildiriminiz olmadan tarayıcınızın beklenmedik şekilde yavaşladığını ve tarayıcınızın ana sayfasının değiştiğini göreceksiniz. Ayrıca, daha fazla değişiklik olacak, son derece nadir yerlerde pop-up reklamlar göreceksiniz ve çoğunlukla göz attığınız web sayfaları artık görünmeyecek. Web sitesi bağlantıları sizi tamamen yeni bir siteye yönlendirecek ve çeşitli uzantılar, yazılım eklentileri ve araç çubukları otomatik olarak sisteminize yüklenmeye başlayacaktır. Ayrıca bir tarayıcı çökmesi yaşayabilirsiniz.

Nasıl Bulaşır?

Adware genellikle ücretsiz bir yazılım veya shareware gibi görünüyor yanlışlıkla yüklediğiniz bir yazılım programı ile indirilebilir. Böyle kötü amaçlı bir programı indirdikten sonra, farkında olmadan sisteminize bulaşır. Adware bulaşmasının diğer bir yolu, tarayıcınızın güvenlik açığını bozan ve tarayıcıya aktaran virüslü bir siteyi ziyaret etmektir. Bu kötü amaçlı yazılım tarayıcınıza yerleştikten sonra, tarama bilgilerinizi toplar, sizi kötü amaçlı kaynaklara yönlendirir ve ek reklamları tarayıcınızda açar.

Nasıl Kaldırılır?

Reklam yazılımı oldukça zor bir kötü amaçlı yazılımdır, yazarı genellikle yasal bir hizmet veya web sitesinin kullandığı programlama dilinde yazar.

Bu nedenle, tarayıcınızın içinde çalışan belirli komut dosyalarını engellemeniz gerekir. Bu komut dosyalarını devre dışı bıraktığınızda, aynı kötü amaçlı web sitesi de devre dışı bırakılır. Bu kötü amaçlı komut dosyalarını yalnızca adware kaldırma araçlarını kullanarak kaldırabileceğinizi unutmayın.

Android’de Adware’dan Nasıl Kurtulabiliriz?

Android cihazınız reklam yazılımı bulaşmışsa, en iyi uygulama, içinde reklam yazılımı içeren en son indirilen tüm uygulamaları silmektir.

Son indirilen uygulamaları kaldırdıktan sonra, Android cihazınızı yeniden başlatmayı ve en güvenli tarayıcıları kullanmayı unutmayın. Mesela rahatsız edici reklamlar için sizlere Brave Browser‘ı önerebilirim. İçerisinde dahili reklam engelleyicisi ile çok başarılı bir iş çıkartıyor.

Chrome’dan adware nasıl kaldırılır?

Google Chrome tarayıcınız bu kötü amaçlı yazılımdan etkilendiyse endişelenmeyin ve Google Chrome’dan kaldırmak için şu hızlı ve basit adımları izleyin:

 • Cihazınızda Chrome’u açın.
 • Sağ üst köşeye gidin.
 • Ayarlar’ı açmak için üç noktalı menüyü tıklayın.
 • Gelişmiş’i tıklayın.
 • Ayarları Sıfırla’ya gidin.
 • Ayarları Sıfırla altında, ” Ayarları orijinal varsayılanlarına geri yükle’yi tıklayın.

Mac’te adware nasıl kaldırılır?

Windows veya Mac’ten kaldırmanın en iyi yolu, reklam yazılımı kaldırma araçlarını kullanmaktır. Ancak, Mac’ten manuel olarak kaldırmak istiyorsanız, aşağıdaki basit talimatları izleyin:

 • LaunchPad’den Etkinlik İzleyiciyi açın.
 • Etkinlik İzleyicisi’nde şüpheli bir uygulama arayın (genellikle InstallMac ve Genio yaygın reklam yazılımı uygulamalarıdır)
 • Force Quit tıklayın.
 • Şüpheli uygulamaya geri dönün ve çöp kutusuna sürükleyin.
 • Mac cihazınızı yeniden başlatın.

Reklam yazılımını telefondan kaldırma

Bu, telefondaki kötü amaçlı yazılımı kaldırmak için genel bir yöntemdir:

 • Telefonun Ayarlarını açın.
 • Uygulamalara tıklayın.
 • Kötü amaçlı uygulamayı bulun ve kaldırın (Kötü amaçlı bir uygulamayı bulamıyorsanız, son yüklenen uygulamaları tek tek kaldırın)

Uygulamanın Zorla durdurma olması gerektiğini fark ederseniz şu adımları izleyin:

 • Önbelleği temizle üzerine dokunun.
 • Verileri temizle üzerine dokunun.
 • Telefonunuzu yeniden başlatın.

Reklam Yazılımlarını Önleme

Reklam yazılımlarını önlemek için her zaman işletim sisteminizi / yazılımınızı güncelleyin. Asla gizemli dosyalara tıklamayın ve bilinmeyen kaynaklardan gelen ekleri indirmeyin. Reklam engelleyici kullanın.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x