2019’da Denemeniz Gereken Açık Kaynak Yazılımlar

Merhaba, bu yazımızda 2019 yılının hemen başlarında en iyi açık kaynak yazılımlar konusunda bilgiler verelim istedik. Kısacası hangi uygulama ne işe yarar, en iyi açık kaynak yazılımlar hangileridir, hangisini denemeliyiz gibi sorulara cevap bulmaya çalıştık. Hadi başlayalım.

1. TestDisk & PhotoRec

best-open-source-software-testdisk

Veri kurtarma konusunda daha başarılı olanını neredeyse bulamayacağınız, verimlilikte üstüne olmayan bir program. TestDisk birkaç yıl öncesine göre daha iyi görünüyor ve hala tüm kaybolan dataları geri kazanmada en iyi araçlardan biri. PhotoRec de aynı işi yapar ancak fotoğraf ve benzeri dijital ortamları kurtarırken daha stabil çalıştığını söyleyebiliriz.

Veri kurtarma için en iyi seçenek budur.

2. stud.io

best-open-source-software-search-stud-io

En iyi açık kaynak kodlu yazılımların çoğunun kendisini geliştirmek için yıllara ihtiyacı vardır. Bizim favorilerimizden biri LEGO bina yazılımı, stud.io. İnanılmaz derecede sezgiseldir ve sizi en çılgınca hayal gücünüzden derhal dijital olarak modellemeye geçiş yapmanızı sağlayacaktır.

3. GIMP

best-open-source-source-software-gimp

Bunca yıldan sonra hala güçlü kalabilen GIMP, çoğu zaman ihtiyacınız olan Adobe Photoshop’a alternatif bir programdır.

2018’de GIMP yeni bir ile zevkli bir şekilde güncellendi ve kişiselleştirilebilecek ikon boyutlarıyla kişiselleştirme eklendi.

4. Dia

best-open-source-source-software-dia

Beş yıl açık kaynak yazılım üretiyorsanız çok uzun bir süre değil ancak bu dönemde Dia kendisini pahalı Microsoft Visio’nun en iyi ücretsiz alternatiflerden biri olarak belirledi. Diyagramlama yazılımı, akış şemalarından ağ mimarilerine kadar her türlü diyagramı oluşturmanıza izin veren çeşitli yerel şekiller dizisiyle doludur.

Dia’nın son birkaç yılda çok önemli güncelleştirmeler almadığını da belirtelim.

5. Search Everything

best-open-source-software-search-everything

Windows’un yerleşik arama işlevi, bazen bize tam anlamıyla yeterli gelmeyebiliyor ancak sorun yok. Çünkü;

Bilgisayarınızda saniyeler içinde her şeyi bulabilecek inanılmaz derecede verimli bir arama aracı var.

Evet yanlış duymadınız, İlk aramanız için bir veritabanı oluşturur, ileriye taşımak için her şeyi dizine ekler, ardından arama sorgunuzu yazarken sonuçları filtreler. Aramalarınıza çeşitli koşullar ekleyebilir ve sonuçları küçük resimlerde vb. görüntüleyebilirsiniz, ancak yine de hız var, aradığını bulmak var, neticede denemekte de fayda var.

6. BleachBit

best-open-source-source-software-bleachbit

Piriform’un CCleaner ürününün açık kaynaklısı olan BleachBit, kişisel bilgilerinizi ve dosyalarınızı silmeden (tabii ki kişisel verilerinizi silmeden), bellek dökümü, çeşitli günlükler ve Prefetch önbellekleri gibi sistem dosyalarını siler / yeniler.

Genel olarak, bulabileceğiniz en iyi açık kaynaklı sistem temizleyicisidir.

7. Retroarch

configure-ps1-emulation-retroarch-save-game-preset

Video oyunu emülasyonunun büyük açık kaynak behemothu Retroarch, neredeyse bilinmeyen bir girişimdir.

Retroarch, daha önce kullandığınız herhangi bir emülatörden çok daha basittir.

8. NGINX

best-open-source-source-software-nginx

Nginx bir süredir buralardaydı. Yapılandırması kolaydır ve tersine proxy oluşturma konusunda sinir bozucu bir görevi rakiplerinden daha kolay hale getirir. Çalışan işlemlerini yönetme biçimi, sürekli olarak yüksek hızlarda çok sayıda bağlantıyı gerçekleştirebileceği anlamına gelir.

Nginx, uyumluluk ve destek bakımından Apache gibi yerleşik bir yazılımın gerisinde kalmaya devam ediyor, ancak gittikçe daha fazla insan bu iki yazılımı yan yana kullanıyor ve her ikisinden de en iyisini alıyor.

Burada olmayı hak eden harika bir açık kaynaklı yazılım dağının olduğunu biliyoruz ve bu listeyi zaman zaman güncelleyerek bu ilavelerin önemini tartışacağız.

 

Orijinal yazıya gitmek için tıklayınız. 

Diğer yazılarımız için lütfen tıklayınız.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x